eParaksta lietotājiem Ieiet
eParaksts

 

LVRTC uzsāk migrāciju uz jaunu eParaksta tehnoloģisko platformu

4.
dec.

LVRTC uzsāk migrāciju uz jaunu eParaksta tehnoloģisko platformu

Jau nākamā gada sākumā aptuveni 40 000 eParaksta lietotāju dokumentu parakstīšana portālā eParaksts.lv būs pieejama, darbam izmantojot jaunu mobilo lietotni eParaksts mobile, informē VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas cents (turpmāk – LVRTC). LVRTC ir izstrādājis jaunu eParaksta tehnoloģisko platformu, kas ne vien atbilst Eiropas Savienības regulai par uzticamības pakalpojumiem, kuras ieviešana visām dalībvalstīm ir obligāta, bet arī ļauj iedzīvotājiem piedāvāt jaunus eParaksta pielietojumus, tostarp drīzumā arī dokumentu parakstīšanu viedtālruņa lietotnē.


Esam izvirzījuši ambiciozu mērķi – nodrošināt eParaksta lietotājiem iespēju ērti lietot eParakstu trīs dažādos veidos, radot ideālo eParaksta risinājumu komplektu, kāds ir nepieciešams katram ekonomiski aktīvam iedzīvotājiem - ir eParaksts eID kartē, eParaksts viedtālrunī un pieeja portālam eParaksts.lv. Tas garantē gan maksimālas ērtības dokumentu elektroniskā parakstīšanā, gan arī eParaksta izmantošanas nepārtrauktību gadījumā, ja tiek nozaudēts kāds no eParaksta rīkiem, kas ir personas rīcībā. Nākamā gada pirmajā pusē, ieviešot dokumentu eParakstīšanu viedtālrunī, mēs radīsim Eiropas mērogā unikālu piedāvājumu, nodrošinot iedzīvotājiem pilna servisa un drošu eParaksta risinājumu komplektu, un līdz šim paveiktā jaunās platformas izveide, kā arī tehnoloģiskā migrācija, ir būtisks priekšnosacījums izvirzītā mērķa sasniegšanai,” uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.


Kā notiks tehnoloģiskā migrācija?

Sākot no 11.decembra gan esošie virtuālā eParaksta lietotāji, gan jebkurš cits interesents varēs pieteikties mobilās lietotnes saņemšanai, aizpildot pieteikumu portālā. Tā kā eParaksta pakalpojumu nodrošināšanā būtiskākais aspekts vienmēr ir bijusi tieši drošība, kā jaunajiem, tā esošajiem klientiem būs nepieciešams klātienē apliecināt savu identitāti - ierodoties klientu apkalpošanas centrā vai tiekoties ar LVRTC kurjeru sev ērtā laikā un vietā. Izņēmums ir eID un LVRTC izsniegtās eParaksta kartes klienti, kas lietotnei pieteiksies un to saņems pilnībā attālināti.

29.decembrī tiks izslēgts līdzšinējais portāls eParaksts.lv, ko dokumentu parakstīšanai izmanto nedaudz vairāk nekā 40 000 virtuālā eParaksta lietotāji. Aktīvākie no tiem virtuālo eParakstu izmanto pat vairāk nekā 10 000 reizes mēnesī.

Jau 2.janvārī darbu uzsāks jaunais portāls, kurā dokumentu parakstīšana būs pieejama gan ar mobilo lietotni eParaksts mobile, gan ar eID vai LVRTC izsniegto eParaksta karti.

Tehnoloģiskā migrācija neskar esošos eID un LVRTC izsniegtās eParaksta kartes lietotājus, ja vien viņi būs veikuši eParakstīšanai nepieciešamās datorprogrammatūras atjauninājumus.

Šobrīd LVRTC galvenais uzdevums ir veiksmīgi migrēt pietiekami ievērojamu eParaksta lietotāju pulku uz jauno platformu, tāpēc pirmos trīs mēnešus, kamēr ritēs gan klientu migrācija, gan tehnoloģiju pārnese uz jauno sistēmu, portāls darbosies ar ierobežotu funkcionalitāti,” norāda J. Bokta.

LVRTC aicina visus interesentus no 11. līdz 29. decembrim portālā eparaksts.lv aizpildīt pieteikumu, lai paspētu noslēgt līgumu par eParaksts mobile izmantošanu un nodrošinātu nepārtrauktas eParakstīšanās iespējas portālā .

Ja kāds klients nepaspēs pieteikties jaunajam eParaksts mobile līdz 29. decembrim, tad dokumentu parakstīšana portālā līdz brīdim, kamēr viņš iegūs mobilo lietotni, viņam būs pieejama tikai ar eID karti, kurā ir aktivizēts eParaksts.

Lietotājiem, kas ir veikuši priekšapmaksu par virtuālā eParaksta parakstīšanās reizēm, bet nav to izmantojuši, samaksātā summa automātisku tiks pārcelta uz eParaksts mobile.

 

Kas ir eParaksts mobile?

eParaksts mobile ir e-identitātes apliecināšanas rīks, ko eParaksta lietotāji varēs izmantot darbam portālā eparaksts.lv, kā arī citās informācijas sistēmās.

Šobrīd jau rit darbs pie eParaksts mobile integrācijas Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) Elektroniskās deklarēšanās sistēmā. Šo sistēmu izmanto vairāk nekā 930 tūkstoši lietotāju. Plānots, ka autentificēties EDS ar eParaksts mobile varēs no 2018.gada janvāra. “Mēs dzīvojam laikmetā, kur vārdiem ērtība un drošums ir izšķiroša nozīme un tie ir nesaraujami saistīti. Lai spētu to nodrošināt VID plašajam klientu lokam, mums nepārtraukti jādomā par savu pakalpojumu attīstību un pilnveidi. Iespēja pieslēgties EDS ar mobilo lietotni eParaksts mobile padarīs VID e-pakalpojumus vēl pieejamākus un ērtāk lietojamus,” VID ģenerāldirektores vietniece, Informātikas pārvaldes direktore Vita Narnicka.

 

Kā pieteikties eParaksts mobile?

eID lietotāji, kā arī eParaksts karte lietotāji pieteikties un saņemt eParaksts mobile var uzreiz portālā eParaksts.lv - sistēma spēs automātiski identificēt eParaksta lietotāju, bet klientam tikai jāseko pakalpojuma pieteikšanas norādēm.

Esošie virtuālā eParaksta lietotāji, kā arī jebkurš interesents, kuram šobrīd nav eID vai eParaksts karte, portālā autentificējas ar savas internetbankas datiem, aizpilda pieteikumu, bet kurjers 3 darba dienu laikā sazināsies ar klientu un klātienē piegādās eParaksts mobile pakalpojumu izmantošanas līgumu, kā arī veiks personas datu salīdzināšanu. Līguma piegāde ir bez maksas.


eParaksta jaunizveidotā tehnoloģiskā platforma pilnībā atbilst eIDAS regulas prasībām. eIDAS (Electronic Identification, Authentication and Trust Services) ir Eiropas Savienības regula par elektroniskajiem identifikācijas un uzticamības pakalpojumiem elektroniskiem darījumiem iekšējā tirgū – tas ir elektronisko identifikācijas un uzticamības pakalpojumu standartu kopums elektroniskiem darījumiem Eiropas vienotajā tirgū.

Portāls eparaksts.lv izmanto sīkdatnes.

Portāls eparaksts.lv izmanto sīkdatnes.