eParaksta lietotājiem Ieiet
eParaksts

 

Latvijā izstrādāta Eiropā unikāla eParaksta tehnoloģija.

1.
feb.

Latvijā izstrādāta Eiropā unikāla eParaksta tehnoloģija.

No šodienas eParaksts pieejams internetā.

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

Rīga, 01.02.2011

Šodien tiek atklāts jauns, virtuālā e-paraksta portāls www.eparaksts.lv. Tas ir unikāls risinājums ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā - eParaksts lietojams interneta vidē. Nav nepieciešamas viedkartes, īpašas ierīces un programmatūra. eParaksta projekta izstrādātājs ir Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs.

„Elektroniskais paraksts internetā ir būtisks solis e-vides attīstībai Latvijā. Ir nojauktas jebkuras barjeras, kas līdz šim daudzus Latvijas iedzīvotājus kavēja parakstīt dokumentus elektroniski. Jaunā tehnoloģija ir viegli saprotama, droša un palīdz ekonomēt izmaksas. Manuprāt, pāris gadu laikā tas kļūs par neatsveramu ikdienas rīku ikvienam Latvijas iedzīvotājam,” saka Jānis Bokta, LVRTC valdes priekšsēdētājs.

 

eParaksts nodrošinās ērtu un tiesiski saistošu komunikāciju ar Latvijas valsts institūcijām, bankām, telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējiem, līgumu slēgšanai uzņēmējdarbības vidē vai oficiālai saziņai ar ES institūcijām Briselē. Tas ir būtisks priekšnoteikums, lai Latvija tiktu ierindota vienā no augstākajām vietām to Eiropas valstu vidū, kas nodrošina IT sertifikācijas pakalpojumus. 

 

„Varam lepoties ar to, ka tieši Latvijā radīta jauna pieeja e-paraksta izmantošanai, tādējādi ievērojami uzlabojot šī pakalpojuma ilgtspēju un izmantojamību ikdienā, ikviena cilvēka dzīvē. E-paraksts ir iegājis jaunā attīstības stadijā, kad dokumentu parakstīšanu kā moduli var piesaistīt jebkuram valsts, pašvaldības vai uzņēmuma interneta portālam tieši e-pakalpojuma sniegšanas vietā. Satiksmes ministrija jau ir uzsākusi darbu pie likumdošanas bāzes sakārtošanas, lai e-parakstu padarītu pieejamāku un vienkāršāk izmantojamu,” ar gandarījumu pauž LR Satiksmes ministrs Uldis Augulis.

 

Jaunā eParaksta nozīmību augstu vērtē arī IT&T nozares profesionāļi Latvijā. Signe Bāliņa, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas prezidente, saka: „Šāds tehnoloģiskais risinājums nenoliedzami veicinās gan elektroniskā paraksta lietošanu, gan arī e-vides attīstību Latvijā kopumā. Esmu pārliecināta, ka jau pavisam drīz ieraudzīsim vēl virkni jaunu inovatīvu risinājumu, ko varēs pielietot, pateicoties jaunā eParaksta radītajām iespējām. Tehnoloģijas virza attīstību un nosaka cilvēka ikdienas paradumu maiņu, un pie tādām tehnoloģijām noteikti pieskaitāms arī LVRTC eParaksts”.

 

Jaunā eParaksta izmaksas ir zemākas, nekā lētākajam pasta sūtījumam Latvijas ietvaros. Viena parakstīšanas reize maksā Ls 0,29, divdesmit parakstīšanas reizes - Ls 2,90. Iespējams iegādāties arī neierobežotu eParakstu skaitu līdz gada beigām par Ls 6,99. To var lietot no jebkuras ierīces, kam pieejams interneta pieslēgums – datora, planšetdatora vai viedtelefona. Dokumentu elektroniska parakstīšana tiek veikta pāris minūšu laikā un adresāts dokumentu saņem pa e-pastu.

 

Autentifikācija eParaksta mājas lapā notiek ar bankas lietotāja numuru un kodu karti vai kodu kalkulatoru. Pašlaik tas iespējams banku Swedbank, SEB un Citadele klientiem. Portālā autentificēties var arī esošie e-paraksta lietotāji, izmantojot viedkarti. Dokumentu parakstīšanai lietotājs izmanto PIN kodu, ko saņem eParaksta saņemšanas brīdī, un paša radīto paroli.

 

eParakstam pieteikties var LVRTC klientu apkalpošanas centros, kas sadarbībā ar Valsts aģentūru „Kultūras Informācijas sistēmas” izvietoti 60 bibliotēkās visā Latvijā. Piesakoties līdzi jāņem pase un pieteikuma anketa, ko var aizpildīt un izdrukāt mājas lapā www.eparaksts.lv vai uz vietas bibliotēkā. Pēc tam visa darbība notiek autentificējoties portālā. Paralēli jaunajai eParaksta tehnoloģijai, arī turpmāk varēs iegādāties un izmantot e-paraksta viedkartes.

 

Likumisko fonu e-paraksta lietošanā Latvijā nosaka Elektronisko dokumentu likums. Tas paredz, ka elektroniski parakstīts dokuments jāpieņem jebkurai valsts institūcijai. Arī divu pušu elektroniski parakstīts dokuments citām pusēm ir jāpieņem kā spēkā esošs.

eParaksta projekta izstrādē LVRTC investējis 190 tūkstošus latu.

 

VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) ir viens no vadošajiem elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzējiem Latvijā, kas dibināts 1924. gadā. Tas nodrošina telekomunikāciju risinājumus nozīmīgākajiem Latvijā pārstāvētajiem mobilo sakaru, interneta un telekomunikāciju operatoriem un valsts institūcijām. LVRTC ir galvenais radiofonijas un televīzijas programmu zemes apraides tīkla operators valstī.

 

Kopš 2009. gada 1. jūnija LVRTC ir pārņēmis visas sertifikācijas pakalpojumu saistības no Latvijas Pasta un kļuvis par oficiālo šī pakalpojuma sniedzēju.

 

 

Papildu informācija:

Antra Savleviča

Baltic Communication Partners

Tālrunis: + 371 67218671; mob.tālr.: 26422891

e-pasts: antra.savlevica@bcp.lv

 

Visi preses konferences materiāli pieejami lejupielādēšanai www.eparaksts.lv 

 

www.twitter.com/eParaksts

http://www.facebook.com/eParaksts

http://www.draugiem.lv/eparaksts

 

Portāls eparaksts.lv izmanto sīkdatnes.

Portāls eparaksts.lv izmanto sīkdatnes.