eParaksta lietotājiem Ieiet
eParaksts

 

Jauna vaboles suga nosaukta eParaksta vārdā

4.
dec.

Jauna vaboles suga nosaukta eParaksta vārdā

2015.g. rudenī, Latvijas Entomoloģijas biedrības ekspedīcijas laikā Papua mūžamežos, pirmoreiz vēsturē zinātnei jaunas sugas atklājuma brīdis ir fiksēts ar drošu elektronisko parakstu. Pēc divu gadu darba ir tapusi zinātniska publikācija ar jaunās sugas aprakstu un vaboles suga, par godu tās atklāšanas unikālajam fiksēšanas brīdim,  ir nosaukta par Macratria eparaksts Telnov, 2017.

 

Zinātnieki gan nopietni, gan reizēm arī jokojot izdomā un piešķir dažnedažādus nosaukumus jaunatklātajām sugām. Čārlza Darvina vārds iemūžināts Čīles vardes Rhinoderma darwinii nosaukumā. Pasaules lielākais dienastauriņš Ornithoptera alexandrae nosaukts par godu Lielbritānijas un Īrijas karalienei Akeksandrai. Dienvidāfrikas pirmajam demokrātiski ievēlētajām prezidentam Nelsonam Mandelai ir sava jūras gliemežu suga Mandelia mirocornata. Savukārt Velsas princim Čarlzam ir veltīts dienvidamerikas kokvardes Hyloscirtus princecharlesi nosaukums.

 

Nesen Panāmas garnele  nosaukta britu rok grupas Pink Floyd vārdā par Synalpheus pinkfloydi lielās rozā krāsas labās spīles dēļ (angļu valodā „rozā” ir „pink”).

 

Savukārt Austrālijas naturālista un TV skatītāju mīluļa Stīva Irvina vārds iemūžināts mikroorganisma Trypanosoma irwini nosaukumā. Rakstnieka Artura Konan Doila vārds dots pterozauram (lidojošām dinozauram) Arthurdactylus conandoylei pieminot viņa pasaulslaveno darbu „Zudusī pasaule" (1912).

 

Reizēm zinātnieki dod savām sugām arī dažādu dievību (pertiķis Papio anubis), izdomāto personāžu (smecernieks Macrostyphlus frodo) un pat politiķu (zirneklis Aptostichus barackobamai) vārdus.

 

Vienīgās starp visu valstu galvaspilsētām, kuru vārdi iemūžināti sugu nosaukumā, ir Rīga un Parīze. Parīzei ir tauriņš Papilio paris, bet Rīgai - vabole Derarimus riga, turklāt šādu sugas nosaukumu Rīga saņēmusi kā dāvanu tās 800.jubilejā 2001.gadā.  

 

eParaksta vaboles reference ZooBank: http://zoobank.org/NomenclaturalActs/7712554F-3157-4D2A-B770-F639656BEB15

 

Sugas apraksts ir publicēts starptautiskās grāmatu sērijas „Biodiversity, biogeography and nature conservation in Wallacea and New Guinea” 3. sējumā, ko izdod Latvijas Entomoloģījas biedrība.

 

Drošs elektroniskais paraksts – eParaksts - ir cilvēka individuāls paraksts elektroniskajā vidē. Dokumentiem, kas parakstīti ar drošu elektronisko parakstu ir tāds pats juridiskais spēks kā papīra formātā parakstītiem dokumentiem. Drošu elektronisko parakstu Latvijā izsniedz un nodrošina VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs.

Portāls eparaksts.lv izmanto sīkdatnes.

Portāls eparaksts.lv izmanto sīkdatnes.